Krytí samičky
Krytí samičky je vhodné od 4-6 měsíců a váhy okolo 700 gramů. Samice musí mít mláďata nejpozději do jednoho roku svého života. Pokud by samice neměla mláďata do jednoho roku života, dochází k vytvoření pevného spojení pánevních kostí. Naposledy připouštíme samičku v 3-4 roce života.
Samice by měla mít čas na oddech po porodu mláďat a na regeneraci. Další vrh může mít za 3-4 měsíce, když samička bude v dobré kondici.
Když se tedy rozhodneme pro mláďata dáme samce k samičce. Vhodné samce volíme podle druhu a barvy morčat a dále hlídáme jejich nepříbuznost. Volíme samce kvalitního, bez vad a hlavně zdravého.
Samice má říji každých 16 -17 dní. Říje trvá okolo 10 hodin. Během této doby má samec možnost nakrýt samici. Samice, která není v říji samečka odhání. Říji u samice poznáme tak, že se samice chová často jako samec. Vrká a snaží se nakrýt spolubydlící. Samec si samičku namlouvá bublavými zvuky. Poté přichází páření, které trvá jen pár sekund. Poté si oba partneři umývají genitálie. Pokud bylo páření úspěšné, poznáme to na samici za několik týdnů.
Březost
Samice je březí 59-72 dní ( v průměru 68 dní ). Samice většinou přibývají na váze až ke konci březosti a dostávají do tvaru "hrušky". Samice by měla dostávat během březosti dostatek vitamínu C. Na konci březosti můžeme cítit pohyby mláďat. Opatrně přiložíme obě ruce na boky samičky a čekáme až se ozve nějaké mládě. Samička by měla mít během březosti dostatek klidu a zvedáme jí jen v nejnutnějších případech a v žádném případě jí nestresujeme koupáním apod. Březí samičky často polehávají a zvláště u dlouhosrstých morčat se nám může stát, že se jim srst na břiše zapaří. Srst může také vypadávat vlivem hormonálních změn. Bohužel v období březosti mohou čekat na samičku nemoci. Nejznámější je nemoc březích samic tzv. toxémie. Na toxémii více trpí samice, co rodí poprvé anebo obézní samice. Tuto nemoc vyvolávají hlavně stresové situace, nedostatek pohybu a špatná životospráva samice. Ke konci březosti se samička téměř nepohybuje.
Porod
Porod nejčastěji probíhá v noci, ale není to pravidlem. Před porodem bychom měli oddělit samce, protože samice má po porodu říji a samec by mohl samičku nakrýt a těhotenství by bylo pro samičku vyčerpávající. Že se porod blíží poznáme, když se nám samička začne otevírat tzn. začne se jí rozšiřovat pánevní oblast. Jestli se nám samice otevírá nebo ne zjistíme, pokud přiložíme prst na okraj vulvy. Samice může být otevřená klidně i týden a porodit. Některé samice se však mohou otevřít i v den porodu. Samice si najde klidné místo, kde může rodit. Samice rodí ve stoje, v nahrbeném postoji. Porod trvá kolem 15 minut, ale může trvat klidně i 1 hodinu. Samice má většinou 1-6 mláďat ( v průměru 3). Porodní váha mláďat se pohybuje od 60 - 120 gramů, záleží na počtu mláďat ve vrhu. Najdou se i případy, kdy má nejslabší mládě pod 50 gramů a nebo naopak, kdy se narodí velký jedináček. Mládě se rodí hlavičkou napřed. Jakmile mládě výjde ven, samička překouše plodové obaly, pupeční šňůru, obaly sežere a mládě olíže do sucha. Samice nejprve překouše plodové obaly u nosu mláděte, aby se mohlo poprvé nadechnout. Pak také následují další mláďata. Pokud je mláďat víc, může se stát, že samice nestíhá a tak jí mohou pomoci jiné samice. Po každém mláděti vyjde placenta, která obsahuje hormon oxytocin. Ten je vylučován neurohypofýzou do krevního oběhu a zajišťuje stahy při porodu a spuštění kojení. Mláďata se rodí plně vyvinutá, osrstěná a vidí.
Péče o mláďata
Samice má dva struky a mláďata krmí svým mateřským mlékem, které je pro mladá morčata velice důležité. Většina mláďat by měla do 12 hodin začít sát mléko od mámy. Samice zajišťuje, aby mláďata pila a vyprazdňovala se. Samice nejen že čistí mláďata, ale zároveň, jim masíruje břicho a oblast zadečku a tím je zajištěno vylučování. Samice se stará o mláďata okolo 3-5 týdnů, přičemž ke konci se již chodí zřídka napít od mámy. Už od narození jsou mláďata schopna jíst tuhou stravu. Mláďata jsou velice čiperná a už od ranného věku, dělají různé přemety, kotrmelce a další skopičinky.
Někdy je potřeba mláďata dokrmovat, pokud matka není schopna kojit nebo má mléka málo, mládě by zemřelo. Nejlepší je najít mláďěti jinou samičku, která zrovna kojí a mohla by se o mláďe postarat. Ovšem, když žádná taková není, musíme se o mládě postarat MY. Morčátko do tří týdnů svého života potřebuje nutně mateřské mléko. Můžeme mu ho nahradit "kaší Borisovkou" nebo kočičím mlékem.
Kočičí mléko
Kočičí mléko koupíte v zoomarketech, prodávají jej v sušené a tekuté formě. Na trhu je několik druhů (Gimpet, Beaphar nebo Royal Canine), Beaphar by jste měli sehnat skoro všude. Můžete do něho přidat i trochu Glukopuru.
Kaše Borisovka -Vše zamícháme dohromady
1. netučný tvaroh
2. žloutek
3. smetana (30% tuku)
4. plnotučné mléko
5. stolní olej
6. Glukopur
Hotovou kaši či mlíčko dáme do skleničky a vložíme do hrnečku s horkou vodou a čekáme až se kašička (mléko) ohřeje. Zkusíme zda je teplá k podávání a vložíme do injekce bez jehly a injekční stříkačkou podáváme rovnou do tlamičky mláděte. Mělo by po jemném vstříknutí samo začít sát. Musíme dávat pozor na to, aby kaši nevdechlo, mohlo by se udusit.
Při jednom krmení by mělo miminko vysát 1-2 díly stříkačky a ze začátku je nutné dokrmovat každé 2-3 hodiny/ 24 hodin denně, pokud morče potravu odmítá nenutíme jej.
Mláďata můžeme odstavit ve věku 5 týdnů při váze 250 gramů. Mláďata jsou v této době samostatná. Důležité je oddělit samečky od samic, aby nedošlo k vzájemnému páření.